Śnieżycowy Jar ? BIS!!!

2012-03-24_z_20Tak jak zaplanowaliśmy drugą sobotę poświęciliśmy na wyprawę do Jaru . I dopięliśmy swego!  Śnieżyce w pełnym rozkwicie to jest TO!!!

Maszerowanie rozpoczęliśmy jak zwykle rano i  Śnieżycowy Jar o tej porze był ?wyludniony?. Jak miło podziwiać i przeżywać w ciszy, z dala od ludzkiego gwaru i przepychania się między spacerującymi.
W ubiegłym tygodniu otworzyliśmy wiosenny sezon ? a w tą sobotę pożegnaliśmy definitywnie zimę.
Żal było pożegnać się z Marzanną tak pięknie wystylizowaną przez Włóczykija Marylkę, żal było pozbyć się wiosennych akcentów? Piękna pogoda i  otoczenie zrobiły swoje, a zaplanowana trasa budziła emocje. A więc z Jaru  dalej ? doliną Warty ? wśród okazałych dębów, śpiewów i nawoływań ptaków. Celem naszej wyprawy był Radzim o którym tak pisze Andrzej Wędzki:

??grodem posiadającym wielkie znaczenie w okresie kształtowania się państwa polskiego jest Radzim. Gród ten nie został dotychczas opracowany ani przez archeologów, ani historyków. Istnieją tylko krótkie sprawozdania archeologiczne z kilkakrotnych badań powierzchniowych przeprowadzonych na grodzisku oraz opis historycznej przeszłości Radzimia?

??Próba ustalenia chronologii Radzimia oprzeć się musi na archeologicznej analizie zachowanych resztek grodu, gdyż w źródłach pisanych pierwsza wzmianka pojawiła się dopiero w r. 1256. Na zalesionej wyspie zachowały się ślady grodu radzimskiego w postaci grodziska stożkowatego, otoczonego rowem i wałem. Grodzisko zajmuje teren około 150 m w północno – wschodniej części wyspy. Na południe od stożka i rowu ciągną się dwa wały i dwa rowy przecinające wyspę od brzegu do brzegu, wzmacniające podwójnie obronę. Kształty grodziska w niektórych miejscach są zadarte?.

źródło  http://www.oborniki.com.pl/historia/dawne/wedzki.php

Kolejne nieznane nam miejsce, kolejna lekcja historii?
Interesowaliśmy się tym fragmentem historii naszych okolic i wcześniej odwiedziliśmy  ?część? Radzimia leżącą po drugiej stronie Warty  (dojście od Maniewa) znaną z tzw. ?cmentarzyska krzyży?.
Mieszkańcy naszego regionu od wielu lat podkreślają znaczenie odkryć archeologicznych, świadczących o słowiańskich korzeniach  terenu. Jesteśmy dumni  (bo nie tylko w Biskupinie), że także u nas odkryto relikty świadczące o wielowiekowej   historii tego miejsca.  Rajdy historyczno ? turystyczne  przypominają nam o jego znaczeniu.

http://www.oborniki.pl/bez-kategorii/rajd-radzim/

http://www.oborniki.pl/aktualnosci/rajd-historyczno-turystyczny-radzim-2011/

Podsumowując:

Bardzo udany początek dnia obfitujący we wrażenia wzrokowo-słuchowo- rozrywkowo-patriotyczne.
trasa:
Uchorowo ? Śnieżycowy Jar ? dolina Warty ? Radzim  – Starczanowo – Uchorowo

 

Tagged under:

,

Facebook comments:

1 Comment

  1. KaJa Reply

    Czuć Wiosnę na każdym kroku – zwłaszcza jeśli jest (było) tak ciepło i słonecznie!
    A w sobotę 31.03 – Bąblin i kwieciste oznaki tej, która przyszła…
    Tydzień po Świętach Msza. św w Rożnowicach – zapraszamy bo warto To przeżyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Log in