Turystycznie śladami historii

4gPoznawanie naszej Ojczyzny dużej i małej, od  początku stało się celem nr 1. Oprócz sobotnich marszów poznanymi już szlakami,  planujemy wyprawy w nieznane a także poznawanie pozornie znanych miejsc. Brzmi to wszystko dosyć enigmatycznie, ale wciąż czujemy się zawstydzeni, że tak mało – o tym co najbliżej –  wiemy.  W swoich poczynaniach mamy duże wsparcie i pomoc ze strony życzliwych nam ludzi. Szczególnie sympatycznie współpracują z naszą grupą panowie Leśnicy, uczestnicząc w spotkaniach i służąc wiedzą i to nie byle jaką!  Fantastyczne są te spotkania po których czujemy się zdecydowanie ?mądrzejsi? i lepsi.

Sobota 11 września (pamiętna data?) powitała nas letnio jesiennymi krajobrazami:  mgłami, słońcem i ?babim latem?. Zachwyceni porannymi obrazami wyruszyliśmy do Wełny (przez Muzeum Młynarstwa w Jaraczu) niewielkiej – wielkiej wsi w powiecie obornickim. Nazywam ją tak dwuznacznie, bo jesteśmy pod wrażeniem elegancji, urody i tajemniczości tej miejscowości. No i do tego legendy, zabytki i pomniki przyrody? Przewodnikiem naszym w tym dniu był Podleśniczy p. Maciej, który najpierw wprowadził nas w historię drewnianego kościółka a przy okazji przytoczył ciekawostki i aktualności dotyczące teraźniejszości. Mogliśmy podziwiać wnętrze świątyni z jej interesującym (innym od wszystkich) wystrojem, sakralnymi malowidłami na deskach ścian i suficie, rzeźbione balustrady i odrzwia.
Po wyjściu z kościółka spacer po czystej i zadbanej wsi i opowieści naszego przewodnika o dwóch braciach (którzy pojedynkując się o piękną i bogatą dziewczynę stracili życie), bocianach (wielkiej miłości)  na które czekają mieszkańcy Wełny, życiu kulturalnym, szkole i przedszkolu w oddalonym o 2 km Parkowie, znanych z historii wielkich Polakach, dziejach pałacu i atrakcjach przyrodniczych.
Ze smutkiem (ale także podziwem) patrzeliśmy na zapadające i przewracające się mury pałacu, jednocześnie  zachwycając się jego minionym pięknem. Przechodząc przez taras pałacu przeszliśmy w stronę ?Promenady? wiodącej aleją powyżej brzegów rzeki Wełny. Dostojne i okazałe dęby (w tym największy dąb w Nadleśnictwie Oborniki o obwodzie ponad 7 m) o statusie pomników przyrody, zachwycały swoją mocą i pięknem. Zachęcamy! Musicie to wszystko sami zobaczyć!

A takie informacje o miejscach które odwiedziliśmy znajdujemy w Internecie

?Pałac – wzniesiony w 3 ćwierci XVIII wieku (po roku 1762) dla Franciszka Rostworowskiego, starosty żytomierskiego i jego żony Marianny z Kołaczkowskich. Od 1790 należał wraz z dobrami wełeńskimi do rodziny Grabowskich, następnie przeszedł w ręce niemieckie. Po I wojnie światowej majątek był dzierżawiony przez Skarb Państwa. Pałac przebudowywany w XIX i XX wieku (po pożarze). Późnobarokowy, murowany, na rzucie prostokąta, z zaokrąglonym ryzalitem frontowym i półkolistym ryzalitem ogrodowym. Ryzalit elewacji ogrodowej tworzy na piętrze otwarty balkon i poprzedzony został prostokątnym tarasem, na który prowadzą dwubiegowe schody. Na osi poprzecznej pałacu w trakcie frontowym obszerna sień na planie koła, skomunikowana bezpośrednio z owalnym salonem w trakcie ogrodowym. Pod salonem ?sala terrena? , także na planie owalu, o stropie wspartym na 8 słupach. Z obu stron pałacu umieszczono klatki schodowe łączące się górą w rodzaju tarasu (galerii). Okna zamknięte półkoliście, na poddaszu prostokątne. W pałacu bywał w latach 1772 i 1776-1780 Józef Wybicki, odwiedzając przyszłą żonę Esterę Wierusz Kowalską. Pałac jest własnością prywatną.

W Wełnie znajduje się też kościół filialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego – jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa drewnianego w Wielkopolsce.
Obecny kościół wzniesiony został w roku 1727 jako filialny parafii parkowskiej z fundacji Wojciecha Rydzyńskiego, kasztelana lądzkiego. W dniu 11 września 1780 roku w kościele odbył się ślub autora „Mazurka Dąbrowskiego” Józefa Wybickiego i jego drugiej żony Estery Wierusz Kowalskiej. ?

I więcej informacji na www:

wikipedia |  info1 |  info2 | info3 | info4

Facebook comments:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Log in